خدمات


فیشورسیلانت یا شیارپوش


يكى ديگر از روش هاى پيشگيرى از پوسيدگى فيشورسيلانت یا شیارپوش مى باشد. معمولاً دندانهاى آسيا داراي شيارهاى عميقى مى باشند كه به خصوص درکودکان که تازه این دندانها در دهان رویش پیدا کرده اند، بسيار مستعد پوسيدگى مى باشد. متخصص دندانپزشكى كودكان، با استفاده از موادى به نام فيشورسيلانت، اين شيار ها را سيل مى نمايد تا تميز كردن آنها راحت تر شود و از ايجاد پوسيدگى در آینده جلوگيرى شود.


دندانپزشکی تحت آرامبخشی و بیهوشی عمومی در کودکان


 کلمه درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی معمولاً برای والدین ایجاد نگرانی می‌نماید. حتی بسیاری از والدین به خاطر ترس از بیهوشی درمان دندان‌های فرزندشان را مدت‌ها به تعویق می‌اندازند که این تعویق درمان و پیشرفت پوسیدگی ها و گاها ایجاد آبسه های دندانی به مراتب بیمار را با خطرات بیشتری مواجه میکند. بنابراین در کودکان با سن بسیار کم و یا کودکانی با مشکلات خاص ذهنی و فیزیکی که قادر به همکاری در مطب نیستند، درمان های دندانپزشکی باید تحت آرامبخشی یا بیهوشی در مراکز مجهز و با امکانات کافی و با حضور متخصص بیهوشی انجام شود. درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی یا آرام بخشی برای چه کودکانی تجویز می‌شود؟

• کودکان با سن کم اگر سن کودک زیر سه سال باشد و هنوز توانایی برقراری ارتباط و همکاری با دندانپزشک را پیدا نکرده باشد درمان های دنداپزشکی وی تحت بیهوشی انجام می شود. ولی شاید کارهای ساده‌ای مانند فلورایدتراپی و یا انجام یک یا دو ترمیم‌ ساده در محیط مطب برای کودکان در حالی که در آغوش والدینشان قرار گرفته باشند امکان‌پذیر باشد ولی کودکی که تعداد دندانهای خراب بیشتری دارد و کارهای درمانی پیچیده‌تر از قبیل عصب‌کشی و یا قرار دادن روکش دندان شیری و یا ترمیم‌های وسیع‌تری دارد، به دلیل عدم همکاری کودک و سن کم وی در محیط مطب دندانپزشکی امکان‌پذیر نیست.

• کودکان با ناتوانی‌های ذهنی یا جسمی در کودکان ناتوان مخصوصاً در شرایطی که نیاز به کارهای دندانپزشکی پیچیده باشد درمان‌های دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی درمان باکیفیت‌تر و ایمن‌تری را برای کودک فراهم می‌نماید.

• کودکان با ترس و اضطراب زیاد انجام کارهای دندانپزشکی تا حد امکان نباید منجر به شکل‌گیری نگرش منفی نسبت به دندانپزشکی در ذهن کودک شود. کودکانی که ترس ،اضطراب و مقاومت شدیدی را از خود بروز می دهند و تمام روش های مختلف کنترل رفتاری با آنها در مطب با شکست مواجه شده و نیاز های دندانپزشکی مهمی دارند کاندید دندنپزشکی تحت آرامبخشی یا بیهوشی هستند. امتناع از انجام درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی چه عواقبی دارد؟ اگر دندانپزشک متخصص کودکان برای کودک شما تشخیص درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی یا آرام‌بخشی را داده است یعنی یکی از موارد عدم همکاری کودک، ناتوانی ذهنی یا جسمی و یا سن کم کودک وجود داشته است. حال اگر برای درمان دندان‌های پوسیده به موقع اقدام نشود و پوسیدگی ها پیشرفت کنند، به مرور زمان آبسه های دندانی و درد ایجاد خواهند شد که می‌تواند برای دندان‌های دائمی جایگزین خطرناک باشند و شاید نیاز به کشیدن تعداد زیادی از دندان‌های شیری وجود داشته باشد که هم باعث کاهش توانایی غذا خوردن کودک می‌گردد و هم باعث رویش نابجای دندان دائمی و نیاز به درمان‌های ارتودنسی در آینده می‌گردد. از طرف دیگر آبسه‌های دندانی برای سلامت کودک هم زیان‌بار است چراکه این آبسه‌های حاد دندانی حتی می‌تواند به فضاهای صورت منتشر گردیده و وی را راهی بیمارستان نماید. درنتیجه ترمیم کامل دندان‌ها باعث بهبود کیفیت زندگی کودک و ارتقا سلامت بدنی وی خواهد شد. یک مزیت مهم این نوع درمان این است که تمامی درمان های مورد نیاز کودک تنها در همان یک جلسه بیهوشی انجام خواهد شد. انجام درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی توسط چه کسی و کجا باید انجام شود؟ انجام این درمان‌ها باید حتماً توسط متخصص دندانپزشکی کودکان انجام گردد و باید متخصص بیهوشی و تکنسین بیهوشی در تمام مدت انجام کار و ریکاوری در محیط حضور داشته باشند. بر طبق بخشنامه مصوب وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام کارهای دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی صرفاً باید در بیمارستان‌ها و مراکز جراحی محدود دارای امکانات لازم انجام شود و در مطب‌های دندانپزشکی نباید درمان دندانپزشکی تحت شرایط آرام‌بخشی انجام گردد. پس از درمان تمام ریسک فاکتورهایی که عامل ایجاد پوسیدگی در کودک بوده باید حذف شود و رعایت بهداشت و تغذیه ی کودک طبق دستورات دندانپزشک باید بهبود یابد. فلوراید تراپی هر 3 ماه یکبار و ویزیت های منظم دندانپزشکی باید انجام شود تا از پوسیدگی های آتی جلوگیری شود.


اهمیت حفظ دندان های شیری


یکی از تصورات اشتباه والدین این است که می پندارند طول عمر دندان های شیری کوتاه است و نیازی به نگهداری و درمان این دندان ها نیست. حفظ سلامت دندان های شیری در زمانی که در دهان کودک هستند اهمیت بسیاری دارد. برای اینکه اهمیت یک عضو مشخص شود باید نگاه ویژه ای به وظایف آن عضو در بدن داشته باشیم. از وظایف مهم و ارزشمند دندان شیری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

جویدن موثر غذا– کودکانی که در سن پایین دندان های شیری به خصوص دندانهای آسیای شیری خود را از دست می دهند، کیفیت جویدن و هضم غذا در آنها به خطر می افتد، که به تبع تاثیر منفی روی وضعیت تغذیه، رشد و تکامل کودک در آن برهه ی حساس زمانی خواهد داشت. نقش تغذیه در سنین پایین که رشد و تکامل کودک با سرعت بالایی اتفاق می افتد به شدت حیاتی است. کودکان با دندان های شیری پوسیده و دردناک تمایل کمتری به غذا خوردن نسبت به کودکان با دندان های سالم نشان می دهند. درد و ناراحتی از وجود دندان های پوسیده در دهان علاوه بر اثر منفی که بر وضعیت تغذیه ی کودک دارد، کیفیت زندگی وی را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کلی کیفیت زندگی و احساس رضایت در کودکان با دندان های شیری سالم به طور قابل توجهی بالاتر است.

حفظ فضا و ایجاد مسیر رویشی صحیح برای دندان های دائمی زیرین- یکی از وظایف مهم دندان شیری این است که مسیر رویشی صحیحی برای رویش دندان دائمی زیرین خود ایجاد کند. زود از دست رفتن دندان شیری به علت پوسیدگی و یا ضربات میتواند باعث از دست رفتن فضای این دندانها شود و چون رویش دندانهای دائمی در زمان مقررطبیعی خود صورت میگیرد، در این فاصله دندانهای اطراف به سمت این فضای بی دندانی حرکت کرده و فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی زیرین را میبندد. بنابراین دندان های شیری پوسیده باید هر چه سریعتر ترمیم شوند ولی در صورتی که این دندانها قابل ترمیم و نگهداری نباشند و ما مجبور به کشیدن آنها شویم، فضای این دندانها باید با وسایلی به نام فضا نگهدار تا زمان رویش دندان های دائمی حفظ شود. در غیر این صورت احتمال اینکه دندان دائمی از مسیر اصلی رویش خود منحرف شود و کودک را نیازمند درمانهای ارتودنسی در آینده کند، وجود دارد و یا حتی در برخی موارد دندان دائمی به علت از دست دادن فضا برای رویش، نهفته در فک باقی میماند و قادر به رویش نمی باشد.

تکامل نرمال گویش و تلفظ صداها– از دست دادن دندان های پیشین شیری در اثر پوسیدگی در کودکان خردسال به علت شیر خوردن مکرر شبانه و تمیز نکردن این دندان ها متاسفانه بسیار شایع است. اگر کودک دندانهای قدامی (پیشین) خود را در سنین پایین که زمان شروع تکامل صحبت کردن است از دست بدهد، در تلفظ برخی صداها دچار مشکل خواهد شد. زیرا بسیاری از صدا ها در اثر تماس زبان با دندانهای پیشین بالا ایجاد می شود

. زیبایی و اعتماد به نفس لبخند با دندانهای سالم و زیبا تاثیر مهمی بر روحیه و اعتماد به نفس کودک دارد. در صورتی که کودک دندانهای خراب و پوسیده ای به خصوص در ناحیه ی قدامی داشته باشد و توجهی به ترمیم و بازسازی این دندانها نشود، تاثیر منفی در اعتماد به نفس کودک خواهد داشت. با توجه به وظایفی که برای دندان شیری برشمردیم، میتوان نتیجه گرفت که اهمیت دندان های شیری را هرگز نباید نادیده انگاشت. پس به راحتی آنها را نکشیم، ناخواسته اعتماد به نفس کودکمان را کاهش ندهیم و در آینده هزینه و مشکلات درمانهای ارتودنسی را به خود و کودک خود تحمیل نکنیم. چراکه هر دندانی در زمان حضورش در دهان ارزشمند است و باید وظایفش را به خوبی انجام دهد. درصد بسیار بالایی از به هم ریختگی ها و نامرتبی دندان های دائمی به علت کشیدن زودهنگام دندان های شیری است. پس میتوان گفت سلامت دندانهای دائمی در گرو حفظ و نگهداری دندان های شیری است.


ارتودنسی پیشگیری


بسيارى از مشكلات و ناهنجاريهاى دندانى و فكى در سنين پائين قابل تشخيص و پیشگیری مى باشند. بهتریم زمان برای اولین ویزیت ارتودنسی در سن 7 سالگی میباشد. در اين زمان بسيارى از مشكلات ارتودنسى قابل شناسايى هستند كه در برخى از موارد مى توان با درمان به موقع در سن مناسب از انجام درمانهاى پيچيده در سنين بالاتر جلوگيرى نمود.


فلوراید تراپی


فلورايد تراپى يكى از روش هاى پشگيرى از پوسيدگى محسوب مى شود. در اين روش، متخصص دندانپزشكى كودكان، از ماده اى به نام فلورايد به شكل ژل یا وارنيش استفاده مى كند. اين ماده به ساختار مینای دندان نفوذ میکند و تركيباتى در ميناى دندان ايجاد مى نمايد كه سبب مقاومت بيشتر در برابر پوسيدگى خواهد شد و حتی باعث توقف و برگشت پوسیدگی های جزئی مینای دندان خواهد شد. فلوراید تراپی بسته به ریسک پوسیدگی کودکان در فواصل 3 تا 6 ماه باید تکرار شود تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.


فضانگهدارنده


زود از دست رفتن دندان شیری به علت پوسیدگی و یا ضربات میتواند باعث از دست رفتن فضای دندانهای شیری شود و چون رویش دندانهای دائمی در زمان مقررطبیعی خود صورت میگیرد، در این فاصله دندانهای اطراف به سمت این فضای بی دندانی حرکت کرده و فضای مورد نیاز برای رویش دندان دائمی زیرین را میبندد. در صورتی که ما مجبور به کشیدن دندانهای شیری شویم، فضای این دندانها باید با وسایلی به نام فضا نگهدار تا زمان رویش دندان های دائمی حفظ شود. فضا نگهدار ها دستگاههایی به صورت ثابت یا متحرک هستد که تا زمان رویش دندان دائمی زیرین در دهان قرار میگیرند. در صورت عدم استفاده از فضانگهدارها احتمال اینکه دندان دائمی از مسیر اصلی رویش خود منحرف شود و کودک را نیازمند درمانهای ارتودنسی در آینده کند، وجود دارد و یا حتی در برخی موارد دندان دائمی به علت از دست دادن فضا برای رویش، نهفته در فک باقی میماند و قادر به رویش نمی باشد.